DrupalCamp Kyiv 2016 - відгук.

Вітаю всіх.

Закінчився DrupalCamp Kyiv 2016, і настав час для рефлексії в якості відгуку.

Я був в команді організаторів і моя зона відповідальності складала забезпечити, щоб подія пройшла в кращих традиціях OpenSource і щоб кодспринт було проведено на відповідному рівні.
Як це нам вдалось - побачимо згодом, я лише розповім про свої враження, як учасника і про деякі спостереження, над якими нам і мені в майбутньому потрібно буде попрацювати.

На заключному слові я сказав - "I'm shocked"
І це досі залишається так. Я не був присутнім на левовій частці зустрічей найактивнішої команди організаторів - моя роль була більше спочатку і вже на самому кінці. Тому я не був в курсі всього, що організатори підготували. Крім головних віх - фінансів достатньо, місце - чудове, їжі буде достатньо, доповіді - повинні бути якісні, кількість доповідей дуже велика, кількість учасників - найбільша за всю історію. А отже можу з легкістю зробити відгук як учасника, не будучи звинуваченим в заангажованості.

В першу чергу - локація.
Готелю Братислава - мої найращі побажання. Не дивлячись на те, що це не є спеціалізована локація для такого роду подій - усі вмістились. Це звісно не розмах ширини коридорів DrupalCon Conventional Centers, і явно Україні бракує приміщень по типу амфітеатрів, але на мою думку, і з огляду на досвід організації минулих років - локація заслуговує найкращих відгуків.

В другу чергу - харчування.
Як відомо великі події - це проблема для будь-якого закладу. Але я скажу - їжа була на відмінно. Я не претендую на позицію ресторанного критика, але з огляду на всі події в Друпал світі, на яких я побував - ресторанний формат обслуговування всіх учасників - бачу вперше. Час на обід було потрачено не на пошук місця, де швидко поїсти, а на розмови за столом, поки обслуговуючий персонал готелю підносив їжу і забирав посуд. Це було - чарівно.

В третю чергу - люди.
Я помітив, що не зважаючи на де факто військовий стан в країні, - людям вдавалось посміхатись. Звісно цей стан не дав можливості приїхати до нас росіянам, і мабуть завадив затягнути сюди міжнародну спільноту, але щодо перших - це було задумано, щодо останніх - нам є куди вкладати нашу енергію в майбутнє, щоб зробити кількість англійської на конференціях більшою.

Четверте - доповіді і доповідачі.
Відверто кажучи - частину доповідей, на які хотів - не зміг потрапити, бо вибирав між своїми бажаннями. Із відгуків колег - рівень доповідачів явно високий. За цю роботу дякую Юрі Герасімову, бо в даному випадку відбір бажаючих - має велике значення. На своїй доповіді - хвилювався так, що голос тремтів. Для мене це сигнал, що аудиторія не готова слухати елементарні речі, а потребує сучасних знань.

Трошки про доповіді, на яких я побував:

Дмитра Данилевського про міграцію - на мою думку одне з найпростіших пояснень, як потрібно планувати і реалізовувати міграції. Автору харизми хоч відбавляй, тому інформація зайшла в голову просто як по маслу

Василь Григор'єв - ""Уніфіковане середовище розробки - як новачку швидко включитись в проект"" - якісна доповідь по власне рішення автоматизації локального середовища розробки на базі Drude. - Для себе особисто взяв нарешті підтвердження, що на Docker - варто знову звернути увагу і спробувати його ще раз.

Віталій Зіненко - "Drupal 8. BigPipe" - хороша і обширна ознайомча доповідь про технлогію, яка зараз в ядрі і на що звернути увагу. Рекомендую тим, хто незнайомий з нею.

Кієт Тран - "Як мотивувати команду кодити згідно стандартів Drupal. Кращі практики" - незважаючи на надзвичайно складний акцент доповідача, було цікаво дізнатись про те, як сформована команда з точки зору Solution Architect і які технології варто замінити з допомогою Друпал 8 замість тих, які використовувались в Drupal <=7

Роман Паска - "Управління Drupal-командами" - на мою думку, це найкраща доповідь, яку мені вдалось почути в рамках останніх кількох років. Вона зовсім відрізнялась від технічного характеру конференції. Це був чистий менеджмент. І що було особисто мені цікаво, так це те, що Роману вдалось втілити в своїй компанії те, про що я давно мрію в рамках своєї психотерапевтичної практики. Було сотні одкровень і надзвичайно цікавих інтелектуально-емоційних рішень про те, як команда формується, як в ній пробудовуються зв'язки, яким чином вирішується конфлікти. Одним словом - золото для такого як я. Велике дякую Романе. Якщо буде відео доповіді - бажаю всім його побачити. Для мене наразі це деякий ідеал того, як в команді варто пробудовувати стосунки.

Олександр Шуменко - "Composer. Майстерний підхід до створення вашого сайту на Drupal 8" - якісна і спокійна доповідь про технологію обслуговування залежностей. Це не було новиною для мене, але систематизація, з якою виступив доповідач - вразила до глибини душі. Я б хотів навчитись так систематизувати власні доповіді.

Леонід Вергун "SEO сьогодні. Як корректно налаштувати просування" - чесно признаюсь, для мене SEO доповіді завжди здавались спамом. І по ним я міряв те, наскільки спільнота і сама по собі сфера пошукової оптимізації - зрілі. Так от, що скажу, що я був приємно здивований, що наш рівень виріс, саме на доповіді Леоніда. Це не була доповідь про SEO ))) - це була доповідь про пошуковий маркетинг і оптимізацію бізнесу. Я вдячний тобі, Леоніде за рівень, який ти показав. Чекатиму зустрічі щодо власних проектів і їх розвитку.

Щодо кодспринта.
Не думаю, що ми були достатнього готові до новин. Новини правда були чудовими - на спринті біля 70% людей підняли руки, що вони були вперше. Ми до цього не були готові, в майбутньому потрібно обов'язково робити опитування ще до того, як прийти на кодспринт. І загалом робота по керівникам напрямків була проведена слабо. В цьому моя відповідальність. Завантаженість на роботі на дала можливості допомогти Саші Щедрову в підготовці. Прийшлось на ходу закривати дірку із відсутністю керівника напрямку початківців, відсунувши власні плани попрацювати над проектом CIBox на задній план.

В результаті - нам таки вдалось. По відгукам від колег - в новачків очі світились і нам вдалось провести акції публічних комітів для тих, хто вперше був і вперше спробував на собі, що таке отримати коміт в профіль на drupal.org . Я бачив, наскільки хвилюючим був момент для людей і своїм очам не вірив, якою цінністю виявився для учасників даний процес. Було записано відео даного процесу, сподіваюсь дана стаття буде доповнена ним в майбутньому. А я особисто тепер для себе беру напрямок на новачків, тому що я знаю, як легко отримувати зворотній зв'язок від контрибуції і готовий в цьому їм допомагати. Звід по кодспринту готується і буде викладений пізніше цього тижня. Там є прогрес, яким можна і похвалитись, за що я дякую більш підготовленій частині спринта, яка самостійно справилась із поставленими перед собою завданнями.

Якщо говорити загалом про конференцію, то моя вимога щодо збільшення Української мови в рамках вебсайту, соцмереж і самої події вважаю була виконана. Звісно, що ведучий конференції повинен говорити англійською, доповіді повинні бути українською і мовою країни доповідача або англійською, якщо в залі присутні люди, які розуміють англійську, але загалом - я задоволений. За це окрема подяка всім організаторам. Якість в мовному питанні однозначно підвищилась.
З англійською - біда. Я хоч і заявив доповідь англійською, але людей, які її потребували - не було, а отже я продовжив українською. Нам ще рости і рости в цьому напрямку, друзі. Без англійської нам не притягнути сюди DrupalCon.

В якості постскриптума, я хочу подякувати всім моїм друзям і організаторам, які приймали участь в організації цієї чудової події. Я можу сказати, що це найкраще, що ми зробили до цього часу і у нас попереду цікаве майбутнє.
Також я хочу подякувати всім, хто зміг прийти на цю конференцію в якості відвідувачів - без вас все було б не так. Таку кількість зацікавлених людей я не бачив з часу останнього DrupalCon. Думаю, що як мінімум організаційно ми готові до того, щоб прийняти в себе DrupalCon і провести його якщо не найкращому, то на рівні кращих.

В свою чергу я планую взяти напрямок на розвиток новачків і хочу провести роботу на рівні всіх компаній України щодо ініціативи d.org power up в рамках бренду #crazy_ukrainians та більш офіційного - Drupal Ukraine Community. Зараз - ми на четвертому місці серед контрибуторів на drupal.org, але є досить реальна стратегія, якою я буду ділитись, як нам стати першими і обігнати лідерів якщо не на порядок, то точно на відчутну кількість активності.

Дякую всім.